Menu

Tonery i tusze – drukujemy!

21 listopada 2017 - komputery

Zbudowaliśmy plik i pragniemy go wydrukować. Selekcjonujemy dobre polecenie w programie go redagującym. W tym czasie dane elektroniczne przesyłane są z peceta do drukarki. Rozpoczęciu drukowania towarzyszą procesy odbywające się wewnątrz urządzenia drukującego. Bęben światłoczuły, będący detalem centralnym tonera laserowego, pozostaje poddany obciążeniu elektrostatycznemu. Za to zjawisko odpowiedzialne są elektrody ładujące. Z reguły są w obrębie tonera. Później taki nabity elektrostatycznie bęben pozostaje naświetlony laserem.

Obraz przekazany do druku, przesłany laserem, utrwala się na bębnie. Dzieje się to dzięki zmianie ładunków elektrycznych bębna na przeciwne. Powstał obraz elektrostatyczny wydruku. Bęben obraca się, wałek magnetyczny przenosi na niego toner. Barwnik lgnie do miejsc, jakie wcześniej naświetlił laser. Istotną rolę gra listwa podająca, która rozstrzyga o ilości tonera i jego rozłożeniu na bębnie. Drukowanie dobiega końca, kiedy tak właściwie bęben pokrywa kartkę tonerem. Nie jest on niemniej jednak jeszcze w pełni z nią powiązany, może się od niej oderwać.

 

W jaki sposób wymienić toner?

Gdy zauważymy, że stopniowo pogarsza się jakość wydruku, świadczy to, że kończą się tusze hp. Jeśli nie wymienimy go, to drukarka nie będzie miała materiału, którym zapełni kartkę. Na ogół kończeniu się proszku, prócz widocznych oznak na wydrukach, towarzyszyć będą komunikaty wyświetlane na ekranie drukarki. Co uczynić w takim przypadku? Nie zostaje nam nic innego, jak wymienić toner. Osoby nie mające doświadczenia w samodzielnym uzupełnianiu pojemnika z proszkiem, powinny w tym wypadku zakupić toner zamiennik (w przypadku kartridżu Toner-Kit) bądź oddać zużyty toner do regeneracji.

Wymiana tonera jest dosyć łatwa, a proces ten (w zależności od modelu drukarki) różni się wyłącznie detalami. Trzeba:

1. Po pozyskaniu komunikatu o kończącym się tonerze/tuszu – stopujemy pracę z drukarką.

2. Unosimy osłonę drukarki – w przypadku tuszy, podajnik z kartridżami automatycznie się wysunie.

3. Wyjmujemy toner/pojemnik z tuszami.

4. Montujemy nowy toner.

5. Drukujemy stronę testową.

 

Po dobrym zainstalowaniu tonera, drukarka jest na nowo gotowa do pracy i dalszego drukowania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *