Menu

Produkcja noży – wykorzystanie materiałów

21 listopada 2017 - Dom

1

Konstrukcja materiałów wykorzystywanych przez człowieka z biegiem lat modyfikuje. Do wyrobu podstawowych instrumentów, mebli czy budowli na początku używano drzewa lub kamieni. Wspólnie z rozwojem nauki wynaleziono cement, syntetyk, stal, stopy metali oraz setki innych półproduktów. Przy wyrobie niektórych artykułów zastępowało się oraz zastępuje składniki nowszymi, bądź spełniającymi wymogi kontrahenta. Można to bardzo łatwo zademonstrować na przykładzie hamulców samochodowych, jakie od lat są fabrykowane ze stopu metalu oraz powszechnie używane w autach do użytku codziennego.

 

Ze względu na właściwości tworzyw użytych przy ich uformowaniu, nie ma większej różnicy czy są rozgrzane czy nie. Jednak w trakcie rajdów oraz wyścigów samochodowych, gdzie temperatura takich hamulców dochodzi do kilkuset stopni celsjusza, nie spełniały odpowiednio własnego zadania, dlatego długo testowano nowe materiału oraz dopiero ceramika dała zadawalające rezultaty. Dziś hamulce ceramiczne są w szerokim zakresie wykorzystywane w wyścigach i przeróżnych rajdach. Zresztą sama ceramika znajduje dużo innych zastosowań aniżeli tylko garnki czy zastawy. Jednym z najnowszych hitów sprzedaży są kamienie wodne taidea, jakie są wytrzymalsze i nie potrzebują tak częstego ostrzenia jak stereotypowe. Na pierwszy rzut oka nie ma większej różnicy między nimi, wyglądem szczególnie się nie wyróżniają. Zazwyczaj fabrykowane są w takich samych kolorach jak metalowe noże, a różnice odnotujemy dopiero przy dłuższym użytkowaniu.

 

Ceramika użytkowana do ich produkcji ma niemniej jednak jedną skazę, która uniemożliwia zastosowanie jej na przykład przy fabrykowaniu siekier czy scyzoryków, chodzi mianowicie o jej kruchość. Noże narażone są na dużo upadków, uderzeń lub innych skrajnych warunków, w jakich narażone są na wiele uszkodzeń mechanicznych. Do ich produkcji w dalszym ciągu używa się stereotypowych stopów przeróżnych metali, które być może należy częściej ostrzyć, jednak doskonale sprawdzają się w warunkach polowych czy wojskowych.

 

Zobacz także: Japońskie noże kuchenne

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *