Menu

Dobre filmy

25 lutego 2018 - Bez kategorii

Przemysł kinematograficzny jak żaden inny kocha nagradzać: kuć po plecach kolejnych reżyserów, zachwycać się znamiennymi rolami aktorek, które przychodzą i giną. Od Oscarów po nagrody Bafta – kinowa specjalizacja nie ma chwili odprężenia od wybierania się po czerwonym dywanie oraz odnotowywania ogromnych straconych i raptownych wygrywających.

<br><br>

Kim jest magnat Oscar?<br><br>Złota statuetka to bez dwóch wyrażeń w najwyższym stopniu znana i wielbiona nagroda. Oscar, w wersji dla pedantów Nagroda Akademii Kinematograficznej, narodził się w wyniku wyobraźni jednego z partnerów studia Metro-Goldwyn-Mayer, Louisa B. Mayera. Naturalnie z inicjatywy Mgm powstał pierwszy komitet, który już dopiero składał się z najprzejrzystszych gwiazd kina tamtych czasów, jak choćby Douglas Fairbanks.

<br><br>

Pierwsze rozdanie nagród Oscar ukończyło się na sporej gali 16 maja 1929 r, a w wyścigu po statuetkę wzięły udział filmiki nakręcone przez wcześniejsze dwa lata. Przy obecnej super płodności branży ta formuła nie miała sposobności się utrzymać, wobec tego teraz rywalizacja trwa między obrazami mającymi swoją premierę od 1. stycznia do 31. grudnia danego r, ponadto samą galę przekazano na luty.

<br><br>Nagrodę Oscar zna każdy, wprawdzie skąd wzięło się określenie zaplanowanej w postawie art-deco złotej statuetki smukłego rycerza, pompatycznie wspartego o rapier? Coś koło tego w połowie latek trzydziestych Xx wieku zapoczątkowano powszechnie wykorzystywać aktualnie znanego abstraktu, jednak chociażby hollywoodzkie famy nie rozwiewają niepewności o tym, kto jako pierwszy przedłożył termin Oscarów. Dwie najbardziej popularne hipotezy przypisują laury Margaret Herrick, bibliotekarce Akademii Filmowej, która miała zauważyć lewe zestawienie statuetki do swojego wujka, Oscara istotnie. Inni preferują wierzyć, iż to Betty Davis porównała poczesnego rycerza do dotychczasowego męża. 

And the Winner Is…

<br><br>

Poza rozrywką i blaskiem dla przemysłu kinematograficznego zasadnicza jest dodatkowo pełna oprawa Oscarów, w której zestaw wchodzi zwłaszcza rutynowe naprężenie i dramatyczna aura towarzysząca otwieraniu łapówek z nazwiskami nagrodzonych – Najlepsze seriale. Kategoria gałęzi nieskładna – w taki sposób od lat najobszerniejsze zachęty wywołują wyróżnienia dla najlepszych: filmiku, reżysera, aktora jak i aktorki w niwach pierwszo- i drugorzędnych. Z ociupinę małymi rumieńcami na buziach specjalność obserwuje przypisywane nagrodzenia dla filmu pobudzanego jak i charakteryzacji.

<br><br>Wygrani i przegrani

<br><br>

Poprzez lata przyznawania nagród przez Akademię Filmową rozróżnialiśmy stówki pewniaków, czarnych koni, sporych przegranych, a także przeżywaliśmy astronomiczne rozczarowania dokonanym wyborem. Zakłady dotyczące decyzji komitetu są obstawiane z nie mniejszym zacięciem niż tenis i piłka nożna. W głównej mierze dyskusyjne zdarzały się wskazania zeszłych lat, niezłomne i politycznie bezpieczne. Mamucie emocje wzbudziło odejście do domu z niczym Leonardo Dicaprio. Aktor po raz kolejny musiał obejść się gustem, tym razem na rzecz Matthew Mcconaugheya.

<br><br>Oscarowe machlojki<br><br>De facto nie wypada triumfować oscarowych konkurencji – aby mieć powodzenie komercyjny wystarczającym jest samo znalezienie się na liście nagrodzonych. Astronomiczne druki walutowe, jakie producenci przeznaczają na promocję ewentualnych szlagierów uznanych poprzez Akademię Filmową, zwracają się z nawiązką i okazują nadzwyczaj opłacalną inwestycją. Bezsprzecznie można powiadać o ukradkowych porozumieniach na mniejszą i większą skalę, a o ile wierzyć famom, dochodzi chociażby do smarowania fallusów komitetu. Największe fabryki filmowe, jak Universal, Dreamworks, Miramax czy też 20th Century Fox zatrudniają poniekąd strategów, którzy zajmują się wywyższeniem rekinów do nagrody. Przykłady brudnych zagrań to w zasadzie operacja wśród gryzipiórków branżowych, a więc „pogłoski” o zdobywcach oscarowych zmagań, a także obmawianie przeciwników, sugerujące, iż przeciwników zawiera treści homofobiczne lub szerzy antysemityzm. Przypuszczalnie potyczka o Oscara w wyższym stopniu udaje krwawe akcje dyplomatyczne niż ideologiczną i intelektualną chryję, wprawdzie czym byłoby kinowe środowisko bez powabu i magii tej obszernej nocy? 

Sprawdź także: Najlepsze filmy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *