Menu

Czym są sprężarki oraz jakim sposobem działają?

29 października 2017 - Bez kategorii

Sprężarki to urządzenia, z jakimi napotykamy się często. Są zauważalne w wielu zakładach przemysłowych, oraz w każdym, normalnym mieszkaniu! Wentylator, lodówka czy odkurzacz… To tylko drobne przykłady. Nadrzędnym zadaniem przeciętnej sprężarki jest intensyfikowanie ciśnienia gazów. Czasami pożądany jest rezultat wymuszenia przepływu medium. Możemy również bez ograniczeń zmienić temperaturę oraz gęstość określonego czynnika. Jak dostrzega się, sprężarki są instrumentami zdolnymi do zmieniania jednej formy energii w drugą. Na wlocie do zasobnika dominuje ciśnienie niższe od atmosferycznego. Nazywamy je ciśnieniem ssawnym. 

Wybrane medium zostaje zassane, a potem sprężone. To właśnie dzięki ciśnieniu tłocznemu, gaz wydostaje się na zewnątrz urządzenia. Ciśnienie na wylocie musi posiadać o wiele większą wartość, aniżeli atmosferyczne. Inaczej medium nie oswobodzi się ze zbiornika. Wybitnie istotnym elementem każdej sprężarki jest układ chłodzący. Sprężaniu gazów akompaniują znaczące straty energii w postaci ciepła. W następstwie tego niezbędna jest obecność chłodnicy. W przeciwnym wypadku, dojdzie do przegrzania maszyny, a nawet jej zniszczenia! 

Opis technologiczny sprężarki

Misją sprężarki jest podwyższenie ciśnienia określonego gazu. Taki efekt oznaczamy sprężaniem. Gazy mają swobodną budowę molekularną. Wobec tego tak łatwo przerobić ich kształt i objętość. Wymaga to niemniej jednak dużych nakładów energii. Wykorzystuje się do celu pracę mechaniczną. Gaz zostaje sprężony w szczelnym, zamkniętym zbiorniku. Natomiast wykorzystana do tego energia przekształca się w ciepło. Stąd obowiązkowa obecność chłodnicy. Bez godziwego systemu chłodzenia, sprężarka nadzwyczaj prędko uległaby uszkodzeniu. 

Do wnętrza maszyny gaz pozostaje zassany. Tuż przy wlocie dominuje ciśnienie ssawne, trochę niższe od atmosferycznego. Natomiast ciśnienie przy wyjściu ze zbiornika jest bardzo duże. To naturalnie dzięki temu czynnik jest ekspresowo przetłaczany na zewnątrz. Prócz zmiany ciśnienia, praca sprężarki sprawia parę innych efektów. 

Zachodzi zmiana gęstości oraz temperatury czynnika. Ciałka gazu zostają bardzo stłoczone. Tudzież za pomocą chłodnicy kontrolujemy uwalniane ciepło. 

Możliwe jest także wymuszenie przepływu medium. Nawet domowy wentylator natęża ruch powietrza w wyznaczonym kierunku.

Zobacz także: sprężyny gazowe

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *