Menu

Analiza jakości spawów i badania NDT

16 marca 2018 - Bez kategorii

Spawanie nie jest łatwym zadaniem. Nie każdy umie dobrze spawać. Do takiej czynności koniecznie należy się w odpowiedni sposób przygotowywać. Chodzi tutaj w głównej mierze o bezpieczny strój oraz zabezpieczenie twarzy. Każdy z nas wie mniej bądź znacznie więcej na czym bazuje oraz jak wygląda proces spawania. Nie jesteśmy w stanie zabrać się za spawanie dowolnej powierzchni jeżeli uprzednio nie założymy stosownej zabezpieczającej naszą przejrzystą twarz maski spawalniczej. Takie maski osiągalne są w sklepach budowniczych, na aukcjach internetowych a w pewnych sytuacjach również i w hipermarketach. W trakcie spawania dopuszczalne jest poparzenie ciała ludzkiego drobnymi skrami, które wytwarzane są w czasie procesu spawalniczego. Można również prześwietlić oczy lub też skaleczyć ciał drobnymi opiłkami. Dlatego także nie wolno ryzykować. Konieczne jest należyte przygotowanie się do takiej pracy, nawet wtenczas kiedy zespawać mamy nieduże części różnych rzeczy, materiałów. 

Forma spawów

Popularne i często wykonywane jest spawanie aluminium. Przedmioty wykonane z tego materiału nadzwyczaj łatwo poddają się obróbce. Bez trudu wolno je również spawać. Naturalnie musimy posiadać stosowny sprzęt. Powierzchnia, jaka będzie spawana musi pozostać wcześniej przygotowana. Nieodzowne jest jej wygładzenie i oczyszczenie. W wielu przypadkach takie czynności trwają dosłownie chwilę. Aluminium jest metalem, które niezmiernie łatwo oraz nadzwyczaj prędko można oczyścić z wszelakich zabrudzeń, rdzy. Skutkiem tego również spawanie aluminium jest tak proste. Aby zespawać w odpowiedni sposób, należycie konieczne jest znanie technik spawania – a tych jest wiele. Niektórym z nas wydaje się, że spawanie jest proste. Nie jest to jednak prawdą. Spawania, tak jak oraz wielu innych czynności trzeba się nauczyć. A to powiązane jest z w pewnych momentach. Należyty spawacz w swoim zawodzie funkcjonuje często wybitnie dużo lat.

Badania NDT

Jednakże samo spawanie to nie wszystko – pozornie wyśmienity spaw może nie wytrzymać napięć, a konstrukcja stalowa, na jakiej opierają się spawy ma prawo ulec zniszczeniu. Naturalnie wówczas wykonuje się dobre badania ndt. Są to usługi proponowane przez fachowców, jacy egzaminują grubość i jakość spawów a także przeprowadzają odpowiednie badania konstrukcji i połączeń. W jakim celu? Żeby wykryć prawdopodobne uszczerbki i w porę zapobiec tragediom budowlanym. Bardzo dobre w tego typu badaniach jest to, że testowany materiał nie ulega jakiejkolwiek dekonstrukcji – badania są nieinwazyjne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *